چنلیوم چیست

چنلیوم چیست

معرفی چنلیوم:

شاید بارها واژه ای بنام چنلیوم یا چلنیوم .چلینیوم .چیلینیوم و.... به گوش شما خورده باشد و برایتان سوال باشد که چنلیوم چیست و یا اسم اصلی آن کدام درست است در ادامه به توضیحات  حروف چنلیوم  بصورت کامل  پرداخته ایم

مواردی پیش آمده است که فردی قصد انجام تبلیغات برای فروشگاه خود را دارد اما نمیداند که اسم تابلو ی مورد نظر چیست و کجا باید آنرا جستوجو کند .

و معمولا اغلب مردم عادی نام تابلو تبلیغاتی خود را حروف برجسته میخوانند هر چند که این واژه درست است اما حروف برجسته مدل های مختلفی مانند حروف استیل پشت نور .حروف فلزی.حروف نئون پلاستیک و ... دارد که حروف برجسته ی چنلیوم یک مورد از آن است.(برای کسب اطلاعات هر کدام از حروف ها نام آ«را در قسمت بلاگ همین سایت جستوجو کنید)

چنلیوم به حروف های برجسته ای گفته میشود که سطح روی آن از جنس پلکسی  سه میل(پلاستیک فشرده) که در رنگ های مختلفی موجود است و لبه ی دور حروف از ورق های آلمینیوم نرم و رنگ شده  در رنگ های مختلف که قابلیت انعطاف و خم کاری و برش آسان دارد.(رنگ های پر کاربرد لبه های چنلیوم طلایی و نقره ای است اما رنگ های مشکی . سفید. قرمز.برنزی و... هم در بازار کار موجود است اما مصرف پایینی دارد) لبه های چنلیوم در انواع طرح های مختلف بر خلاف قدیم در حال تولید است سال های اخیر فقط لبه های ساده و بدون طرح با عرض های هفت سانت و نه سانت موجود بود اما حال لبه های طرح دار و روز به روز طرح های جدید تر روانه ی بازار میشود که توجه مخاطبین خود یعنی فرد تابلوساز و مشتری مصرف کننده را به خود جلب کرده است.از پر طرف دار ترین طرح های لبه ی چنلیوم میتوان به لبه ی چنلیوم با طرح سنتی اشاره کرد که بر روی  این نوع لبه  سرتاسر طرح سنتی با دستگاه پانچ شده و هنگام اجرا ی این نوع لبه روی حروف برجسته از بغل آن نور خارج میشود و فردی که در حال عبور باشد شکست نور و حالت الماسی شدن بغل حروف ها توجه آنرا جلب میکند. از جمله طرح های معروف دیگر لبه ی چنلیوم میتوان به طرح های لوتوس و ترافیک اشاره کرد که هر کدارم زیبایی خاص خود را دارد.

موارد استفاده ی چنلیوم:

حروف چنلیوم اغلب برای معرفی کالای یک فروشگاه و معرفی نام یک برند به کار می رود که مناسب برای فضاهای داخلی و بیرونی است و به دلیل ضد آب بودن آن جای  هیچ نگرانی برای فضای بیرون نیست و میتوان آن را در ارتفاعات و یا حتی سالن و دفتر کار اجرا کرد .به طور معمول سر درب فروشگاه پر مصرف ترین جایی است که از حروف چنلیوم استفاده می شود اما از آن حتی برای دیزاین داخل دفتر کار و یا سالن ها و کلینیک ها از آن استفاده میکنند اخیرا برای اسم ساختمان  معرفی پروژه های ساختمانی  عظیم بر روی تاور یا همان جرثقیل داخل اتاق و یا حتی برای دیزاین مراسم جشن و .. مورد استفاده میگردد.

مزایای چنلیوم:

از جمله مزایای خوب تابلو های چنلیوم میتوان به تبلیغات پی در پی آن اشاره کرد که باعث می شود نام تجاری یا نام کالا هنگام عبور از خیابان در ذهن مشتری بماند و یا همان لحظه مشتری را جذب و به مرحله ی خرید برساند به همین دلیل نرخ بازگشت سرمایه گذاری که بر روی تابلو چنلیوم می شود بسیار سریع است گاهی کمتر از یک ماه بدلیل جذب سریع مشتری مبلغ سرمایه گذاری شده را بر میگرداند با انتخاب  مدل چنلیوم و طرحی زیبا میتوان چشم مخاطب را به آن خیره کنید و کالای خود یا اسم و برند خود را معرفی کنید.(نیازی نیست مبلغ بسیاری برای جلب توجه با تابلو چنلیوم سرمایه گذاری کنید و گران ترین متریال آنرا سفارش دهید تا مخاطب بیشتر جذب شود گاهی با ساده ترین مریال اما با طراحی زیبا تابلو بسیار چشم نواز و خیره کننده خواهد شد)

جدا از بحث تبلیغات تابلو های چنلیوم جنبه ی زیبایی و دیزاین محیط را هم دارد و شما میتوانید با انتخاب این نوع حروف فضایی تاریک و خارج از دید را احیا و زیبا سازی کنید و به ارمغان بیاورید.

پس چنلیوم را  علاوه بر جذب مخاطب و تبلیغات پی در پ میتوان به عنوان دیزاین فضا های تجاری و اداری هم معرفی کرد.

مراحل ساخت:

حروف های چنلیوم که پلکسی روی آن با دستگاه لیزر غیر فلزات برش میخورد و لبه ی دور حروف که از جنس چنلیوم میباشد که  در دو صورت  لبه کاری چنلیوم دستی و خم کاری لبه چنلیوم با دستگاه تمام اتومات قابل ساخت است .

چنلیوم از آنجایی که قابلیت انعطاف پذیری و فنری بسیار بالایی دارد به همین دلیل با دست قابل لبه کاری دوره پلکسی است و که این نوع لبه کاری چنلیوم را با دستگاه خم کاری چنلیوم هم میشود انجام داد اما هر کدام برای حروفی مناسب است به اینصورت که دستگاه خم لبه کاری با اینکه زاویه ها و خم کاری را طبق فایل دستگاه انجام میدهد اما برای حروف های ریز مناسب نیست یکی از دلایلی که دستگاه خم لبه کاری چنلیوم برای حروف های ریز نامناسب است ایجاد خط در سطح بیرون لبه چنلیوم است که در حروف های ریز به دلیل نزدیک بودن زاویه ها به هم این خط های ایجاد شده توسط دستگاه کناره هم افتاده و ظاهری نامناسب برای حروف چنلیوم ایجاد میکنند اما خم کاری چنلیوم با دستگاه اتومات برای حروف های درشت دقت بالایی دارد و با ظرافت انجام میشود .لبه کاری چنلیوم  با دست هم که دقت و تمیزی حروف لبه کاری شده  بستگی به اندازه ی حروف ندارد بستگی به مهارت لبه کار چنلیوم دارد هر چه لبه کار با مهارت تر و تمیزکار تر باشد حروف چنلیوم با ظرافت تر و زیبا تر ساخته میشود ریز و درشت بودن در لبه کاری با دست مهم نمی باشد مهم سلیقه ی لبه کار و حوصله به خرج دادن به هنگام لبه کاری چنلیوم است.

یکی از مهم ترین ظرافت کاری ها در لبه کاری چنلیوم  ایجاد جوش و نقطه ی اتصال لبه های چنلیوم  به هم دیگر است که این مورد بسیار دقت و تمیز کاری فرد لبه کار را بیان میکند به عنوان مثال کسی که با دقت و با مهارت باشد هنگام لبه کاری چنلیوم سعی بر این دارد که جوش و نقطه اتصال را در زاویه های بالای حروف قرار دهد تا هنگامی که حروف نصب میشود از پایین نه نقطه اتصال مشخص شود نه پیچ یا پرچ نقطه اتصال لبه های چنلیوم به هم.

لازم به ذکر است که حروف هایی با قطر قلم کمتر از دو سانتی متر قابل لبه کاری نمیباشد.زیرا این قطر از حروف چنلیوم  به قدری باریک است که هنگام لبه کاری بسیار شکننده میشود و در هر زاویه امکان شکستن پلکسی بسیار بالا است جدا از بحث شکنندگی بحث زیبایی اجرا هم هست زیرا کمترین عرض موجود لبه ی چنلیوم در بازار هفت سانت است و تصور کنید پلکسی با قطر دو سانتی متر هفت سانتی متر با لبه چنلیوم برجسته شود قطعا اگر این نوع حروف به سختی لبه کاری شود اما زیبایی ندارد از همه ی این ها که بگذریم بحث نور پردازی داخل حروف چنلیوم است که بلوکه ی اس ام دی آنرا تامین میکند ازنجا که قطر بلوکه های اس ام دی یک سانتو نیم است در حروف های برجسته ی چنلیوم با قطر دوسانتی متر سره زاویه ها و یا پیچ و خم های حروف خوب جا نمی شود و ممکن است بعضی جا ها بلوکه اجرا نشود و حروف چنلیوم هنکام روشنایی سایه داشته باشد اما  ما راه کاری فنی و اصولی برای حروف های دو سانتی متری داریم یا باید این نوع درخواست مشتری را یک سایه ی یک سانتی متری بدهیم که در مجموع قطر حروف چنلیوم با سایه ها چهار سانتی متر میشود و به صورت دو رنگ به عنوان مثال سفید و آبی اجرا میشود طوری که نوشته ی اصلی با همون قطر دو سانت آبی اجرا میشود و یک سایه ی یک سانتی متری سفید دور تا دور حروف چنلیوم روشن میشود در صورت اصرار مشتری بر روی قطر دوسانتی متر توصیه میشود متریال حروف را با استیل پشت نور اجرا کنید زیرا حروف استیل را تا یک سانت هم میشود لبه کاری کرد زیرا لبه ی استیل بر خلاف لبه ی چنلیوم در عرض های مختلف بصورت سفارشی و شخصی با دستگاه برش فلزات قابل ساخت است و برجستگی یک سانتی متری برای حروفی با قطر دو سانتی متر منطقی و زیبا است.

زیر کار حروف های چنلیوم ورق های پی وی سی فشرده است که در قطر های 10 میل و 8 میل با توجه به قطر حروف و مکان نصب حروف ضخامت زیر کار پی وی سی انتخاب میشود این پی وی سی را میتوان با توجه به الگوی پلکسی هم با استفاده از اره ی عمود بر و هم با دستگاه سی ان سی و یا لیزر برش داد که پیشنهاد می شود در این مرحله از دستگاه سی ان سی استفاده گردد .

داخل حروف چنلیوم از لامپهای بلوکه ی اس ام دی اجرا میشود که کاملا ضد آب بوده و برای فضای بیرونی بسیار مناسب است و هیچ جای نگرانی در برابر باران و .. نیست دقت کنید نوع برند بلوکه ی اس ام دی بسیار مهم است زیرا مغز کار شما بلوکه ی داخل حروف است که  قیمت های بسیار متفاوتی باهم دارند. در صورت مرغوب نبودن جنس آن تابلو خاموش یا کم نور یا بعضی نقاط آن چشمک زن میشود حتی نوع چسب پشت بلوکه ی اس ام دی هم بسیار مهم است زیرا در صورت مرغوب نبودن جنس چسب بلوکه ی اس ام دی بعد از مدتی با تابش آفتاب و رسیدن حرارت به آن از پی وی سی جدا خواهند شد و باعث ایجاد سایه در حروف چنلیوم میشود . بعد از انتخاب بهترین برند اس ام دی برای تابلو با توجه به قطر حروف باید فاصله ی بین این بلوکه ها رعایت شود تا حروف سایه های تاریک نداشته باشد .به طور معمول در هر طول یک متر ده عدد بلوکه و در عرض به اندازه ی قطر بلوکه باید بین بلوکه ها فاصله باشد تا سایه روی حروف ایجاد نشود. 

لازم به ذکر است که ولتاژ ترانس باید با توجه به نوع بلوکه تنظیم شود تا شامل سوختن بلوکه و یا افت نور و چشمک زدن تابلو نشود و پیشنهاد میشود از ولتاژ مورد نیاز حروف نیم ولت کمتر به آن ولتاژ برسانید با این کار طول عمر تابلو بسیار بیشتر خواهد شد.و حتما دقت کنید که تابلو ی چنلیوم را مستقیم به برق 220 ولت نزنید و حتما بر سره راه آن ترانس کاهنده ی ولتاژ 12 ولت قرار دهید.

برای مشاوره در انتخاب نوع چنلیوم با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

09154067228

05137260253

09358652679

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید